Ha Dániáról beszélünk, mindenképp érdemes szót ejteni a kerékpározásról, hiszen ott ez a legpopulárisabb közlekedési eszköz. Hihetetlen, de többen járnak arrafelé kerékpárral, mint autóval, egy korábbi statisztika alapján a dán lakosság 55%-a kerékpárral közlekedik, ebből 37% munkába ingázásra használja napi szinten, és ez a szám évről évre nő. Talán mert nem túl dimbes-dombos a vidék, vagy épp mert drága a benzin, vagy télen sincsen olyan hideg, hogy elijesztené a vikingeket egy kis kerekezéstől. Ki tudja. De tény és való, hogy kerékpáros nemzet, és meg is adják a módját ennek a közlekedési formának.
Mindenhol az autóút és a járda között külön bicikliút áll rendelkezésére a hatalmas számú és lelkes drótszamarasnak, továbbá a jármű szállítható a városi közlekedési eszközök arra kijelölt részein, bizonyos helyi vonatokon még ingyen is. Rengeteget fordítanak kerékpáros infrastruktúrára, épp úgy, mint közlekedésbiztonságra, és egyszerűen menő tűsarkúban, öltönyben, gyermekekkel vagy éppen hóesésben bringázni.
Nem is beszélve arról, hogy előbb takarítják a kerékpárutakat, mint az autóutakat 🙂 . A téma azért is különösen érdekes, mivel a munkavállalóink nagy része erre a közlekedési eszközre számíthat, ha egy farmon el szeretne jutni A-ból B-be a szabadidejében. Természetesen sok helyen biztosítanak céges autót, de ha ez éppen nem áll rendelkezésre, biztos, hogy találunk jó pár kerékpárt, ami a célnak megfelel.
Felszállás előtt pár jó tanács:
- Ne számítsunk a nálunk elterjedt mountain bike vagy trecking típusú gépekre, itt egyszerű, klasszikus biciklikkel közlekednek, amik megfelelnek a célnak, hogy eljusson vele az ember a munkahelyére vagy a boltba, meg persze vissza.
- Mielőtt felül rá az ember, érdemes meggyőződni róla, hogy a kerékpár megfelelően működik-e, nehogy a többedik méter után realizáljuk, hogy lapos a gumi, vagy egy lejtőn szembesüljünk azzal, hogy nem fog a fék.
- Az ülést állítsuk be a magasságunknak megfelelően, hogy a nyereg csípőcsont magasságban legyen.
- Célszerű okos telefonnal vagy térképpel tájékozódni, nehogy meglepetés érjen és esetleg máshol kössünk ki, mint szeretnénk.
- Fontos a megfelelő ruházat, amiben nem fázunk, nincs melegünk, kényelmes, látszunk benne, nem csípi be a fogaskerék, sem a küllő és még vízhatlan is a biztonság kedvéért.
- Ha van rá mód, azért legyen nálunk pumpa, láthatósági mellény vagy fényvisszaverő csík, illetve biciklis lámpa. A fő mottó: Látni és látszani!
- Feltehetően a tulajdonos nem fog tetőtől talpig biciklis felszerelést biztosítani a számunkra, ezért legyünk kreatívak. A bukósisakot helyettesíthetjük munkavédelmi sisakkal, a szemüveget a rovarok, vagy a szél ellen szintén helyettesíthetjük munkavédelmi szemüveggel, hogy ha szükségesnek érezzük a használatát.
- Bevásárláshoz vagy hosszabb túrához célszerű a vázra szerelhető biciklis táska vagy a hátizsák, mert a kormányon himbálózó nehéz bevásárló táska nem egy életbiztosítás.
- Ha a tulajdonos nagyon elhanyagolja a kerékpárt, lehet, hogy érdemes saját költségen kicsit rendbe tenni, esetleg elvinni egy szervizbe és utána nyugodt szívvel használni.
- Ha nagyon elfáradunk, több alternatíva közül is választhatunk, az egyik, igénybe venni vonatot vagy buszt, ahol erre kijelölt hely található biciklik számára, illetve a dánoknál bevett szokás pályaudvaron hagyni a biciklit. Mivel tömegesen lepik el a kerékpárok az utcákat és ott nem egy két bicikli tároló van, mint nálunk, hanem monumentális parkolók, 7-8 száz férőhelyes tárolók, ezért aztán nem is lopkodják őket. Így a helyiek számára a bringa zár és lakat szinte ismeretlen fogalom. Persze, ha nem a miénk a gép, célszerű mégis lekötni, ugyanis ott bevett szokás, hogy ha valakinek épp szüksége van egy járműre, tetszés szerint kiválaszt egyet és elviszi, ami majd a város valamely másik pontján lesz fellelhető. No meg persze célszerű visszamenni érte, ha mégis a pályaudvaron hagytuk.
- Rossz látási vagy szélsőséges időjárási viszonyok között inkább halasszuk el az indulást.
- Semmiképpen ne fogyasszunk alkoholt kerékpározás előtt vagy közben, mert jelentősen csökkenti a koordinációs képességet és lassítja a reagálást, ezért balesetveszélyes!
- Nem érdemes sötétben lámpa nélkül biciklizni vagy hősködni az utakon, hacsak nem szeretnénk a sürgősségi egészségügyi ellátást is egyben tesztelni.
- Érdemes tájékozódni a közlekedési lámpák kapcsán, bár az autóknak 3 fényű, a gyalogosoknak 2 fényű lámpák jeleznek, de nincs villogó zöld jelzés, mint nálunk, így ha nem látjuk a zöld jelzést, már nem érdemes útra kelni, mert balesetveszélyes.
- Ha mégis baj érne minket, legyen nálunk telefon, az általános segélyhívó szám:112, legyen nálunk a CPR szám vagy sárgakártya meg a legfontosabb iratok, hogy orvosi ellátásban részesülhessünk.
- Ha kialakult a kölcsönös szimpátia drótszamarunkkal, látogassunk el nagyobb városokba, ahol kipróbálhatjuk a kerékpáros infrastruktúra csodáit, mint amilyen például a „zöld hullám”, amely előrejelzi a lámpák váltási ütemét, és így folyamatos zöld jelzésen haladhatunk végig a célig megállás nélkül. Természetesen kulturális programokat, látnivalókat, helyi érdekességeket és a tengerpartot is célba vehetjük jól felszerelt járgányunkkal.
Ha betartjuk az alapvető szabályokat, akkor igen élvezetes élményt fog nyújtani a közlekedésnek eme egészséges, ám egyszerű, de hatékony formája, amely nem mellesleg még költségkímélő is és nem utolsó sorban fokozza a szabadságérzetet és a természet közeli élményt.
Mindenkinek jó hátszelet és balesetmentes közlekedést kívánunk!