Külföldi munkavégzés során fontos tudni a biztosítással kapcsolatos teendőket, információkat, így a következőkben erről lehet olvasni pár mondatban.
A munkaszerződés megkötését követően munkavállalóink Dániában dán cég alkalmazásában fognak állni, így ott lesz biztosításuk. Ennek ügyintézésében kollégáink segítséget nyújtanak. Viszont mielőtt megkezdené utazását Dániába, első lépésként a lakóhely szerinti illetékes Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (régi nevén OEP) ki kell jelentkezni a munkaszerződésben szereplő dátummal. Majd vissza kell jelentkezni, amikor jogviszonya megszűnik és hazajött. Ezt a NEU70-es, „Bejelentőlap TAJ számmal rendelkező magyar állampolgár részére, aki EGT tagállamban és egyezményes államban biztosított személy” nyomtatvánnyal teheti meg, amely letölthető itt, a NEAK honlapjáról, vagy személyesen is elkérhető az illetékes kormányhivatalban, illetve bármelyik irodánkban.
Erre azért van szükség, mert az EU-n belüli egyezmények szerint nem lehet egyszerre két országban biztosított; tehát amíg Dániában dolgozik, itthon szünetelni fog a biztosítása.
Kiérkezését követően kollégáink megigénylik a dán adóhatóságnál (SKAT) a dán biztosítási számot, amely egyben a dán adószám is, ez a CPR szám. Dániában ezzel a számmal azonosíthatják magukat minden hatóságnál bármilyen ügyintézés során, vagy akár az orvosnál, így érdemes ezt mindig maguknál tartani. Ehhez a számhoz egy kártya is tartozik, ez az úgynevezett sárga kártya, azaz „Sundhedskort”, amelynek két típusát különbözetjük meg.
Amennyiben csak rövid távra szeretne munkát vállalni Dániában, elegendő az úgynevezett speciális sárga kártya, azaz „særligt sundhedskort”. Ezt a típust határozott időre állítják ki és a magyar lakcímmel megigényelhető. Ezzel egyidejűleg szokták kiadni az Európai Egészségbiztosítási Kártyát („EU-s kék kártya”). Ez utóbbival lehet itthon orvosi ellátást kérni, amíg Dániában van biztosítása. Kollégáink szívesen segítenek ennek ügyintézésében.
Ha úgy dönt, hogy hosszú távra szeretne munkát vállalni Dániában, azaz életvitelszerűen kíván kint tartózkodni, akkor legkésőbb a kiérkezéstől számított 90 napon belül be kell jelentkezni dán lakcímre, amit az illetékes Statsforvaltningenben tud megtenni. Ez alapján ki fognak állítani egy tartózkodási igazolást, ún. EU-opholdsbevist, aminek a birtokában a lakóhely szerinti illetékes kommunában (olyan hivatal, mint itthon az önkormányzat) kérheti ki az állandó sárga kártyát, azaz a „Sundhedskort”-ot. Ennek nincs lejárati ideje, csak akkor kell cserélni, ha esetleg megváltozik a lakcíme. Ezzel egyidejűleg szintén érdemes megigényelni az EU-s kék kártyát.
Ezek közül bármelyik kártyával igénybe lehet venni Dániában az orvosi ellátásokat az alapellátástól a fogorvoson át, vagy akár csontkovácsnál, gyógytornához. Érdekesség, hogy kint a gyógyszertárban is el szokták kérni a recept kiváltásakor. A gyógyszerek meglehetősen drágák, így azt javasoljuk, hogy kiutazás előtt érdemes itthon beszerezni a szükséges vagy alap gyógyszereket. Pl.: fájdalom- és lázcsillapító, megfázás kezelésére valamilyen készítmény, allergiagyógyszer stb.
A vállalt munkalehetőség végét követően, ha úgy dönt, hogy elhagyja Dániát, hazaköltözik, nem kíván visszamenni, akkor hazautazás előtt ki kell jelentkezni a dán lakcímről, valamint vissza kell adni a sárga kártyát a kommunában. Ezzel lezárja a kinti biztosítási jogviszonyát. Hazaérkezve pedig vissza kell jelentkezni a magyar társadalombiztosítás hatálya alá, amit a fent említett nyomtatvánnyal tehet meg, ugyanabban a hivatalban.
Ha szeretne a szabadságpénz, azaz Feriepenge kifizetéséről is informálódni, itt teheted meg,