A dániai élet jelentősen különbözik a Magyarországon megszokottól, így érdemes felkészülni előre, miben más Dániában élni és dolgozni, nehogy hidegzuhanyként érje a munkavállalót az ottani környezet.
Az előnyök
A munkaidő
Dániában hivatalosan 37,5 óra a heti munkaidő, ami kevesebb, mint sok országban, ráadásul nem csak hivatalosan ennyi, de hajlamosak be is tartani azt (pl.: a hivatalokban). Így aztán nem csoda, hogy a legtöbb iroda délután 5 órakor kiürül, de az sem számít szokatlannak, ha a szülők fél 4 körül felveszik a gyerekeket az óvodából – ezt a kormány is támogatja.
Mindez nem jelenti azt, hogy a mi munkavállalóinknak is csak ennyi munkaórájuk keletkezne, hiszen a farmokon, a mezőgazdaságban nincs klasszikus értelemben vett munkaidő, ott a természettel élnek együtt az emberek, és annyi munkát kell elvégezni, amit a gazda biztosít a dolgozónk számára (ami jellemzően jóval több egy átlag dán által végzett munkaidőhöz képest), viszont ez a fizetésben meg is látszik! Minél több órát dolgozik valaki, annál magasabb a hóvégi banki jóváírás összege is. És ha már kiment az ember Dániába dolgozni, érdemes tehát minél több időt tölteni munkavégzéssel.
Jó a közegészségügy
Túlzás lenne azt állítani, hogy a dán egészségügy minden szelete ingyenes, de az is igaz, hogy nem kell minden egyes mozdulatért fizetni. Dániába érkezve minden munkavállaló kap egy kis sárga műanyag kártyát (ezt mi megigényeljük a dolgozóinknak), ami szinte mindenre jó az állami szektorban, kezdve a könyvtári kölcsönzéstől a kórházi bejelentkezésig.
A munkavégzés kezdetére javasoljuk dolgozóinknak, hogy vigyék magukkal a magyar kék EU-s TB kártyájukat (és a dán munkaszerződést is tartsák maguknál), amíg kint megkapják a dán sárga kártyát (ami a hivatali ügyintézés miatt néhány hétig eltart).
Ha valaki beteg lesz Dániában, a körzeti orvoshoz tud elmenni, akihez időpontot kell kérni, ebben ügyfélszolgálatunk segítségükre lesz. Rendelési időn kívül, vagy sűrgős esetben pedig hívják a 1813-at, illetve baleset, azonnali sürgősségi ellátást igénylő sérülés esetén a mentőket a 112-es számon.
Biztonságos hely
Dánia gyakorlatilag a szó minden értelmében biztonságos hely. A bűnözés relatíve alacsony, mint már említettük az egészségügy is jól elérhető és az oktatás terén is rengeteg lehetőség áll az ember rendelkezésére.
Rengeteg a kikapcsolódási lehetőség
Akár Koppenhágában, valamelyik másik nagyváros környékén, vagy vidéken él az ember, mindenhol sok kikapcsolódási lehetőség várja, legyen az a természet, egy csodás park, vízpart, vagy akár uszoda. Tematikus (vidám)parkokból, állatkertekből is sok van (pl.: Legoland Billundban). Mivel az ország sík, kiváló lehetőség nyílik biciklitúrákra is! A tengerpart mindenhol relatív közel található, oda is lehet kirándulni, egy-egy régi világítótornyot megnézni. Valamint a városok is nagyon szépek, érdemes sétálni az utcákon, az építészetben gyönyörködni, vagy egy múzeumot felfedezni.
Hátrányok
Időjárás
Nehéz lenne nem az időjárást említeni először, hiszen októbertől márciusig eső, hideg és szürkeség jellemzi az ország nagy részét. Ehhez képest júliusban és augusztusban van körülbelül 8 hét nyár, amikor meleg van és süt a nap – ha éppen nem hideg és szürke az idő, mint bármikor máskor. Ha valaki napfényimádó, akkor jobb, ha ezt erősen számításba veszi.
A kinti munkavégzéshez mindenképp szükség lesz vízhatlan ruházatra (olyanra leginkább, amit Dániában lehet kapni, az jobban bírja a vizet !).
Drágaság
Noha a fizetések jó megélhetést biztosítanak, a drágaság elég kellemetlen tud lenni, amikor az ember megérkezik, különösen, ha egy kevésbé jó anyagi körülményeket biztosító országból teszi ezt.
Az első időszak nagyon drága lehet a lakásbérléssel (akinek ilyet kell fizetnie), az élelmiszer vásárlásokkal. Az általunk munkát vállalóknak a szállásra nem kell költeniük, azt mi biztosítjuk ingyenesen. Sokan hoznak magukkal konzerveket az első időszakra. De itt fel kell hívjuk a figyelmet arra, hogy húskészítményt nem lehet bevinni az országba (az állatokra veszélyt jelentő afrikai sertéspestistől való félelmük miatt)! Saját autó helyett inkább a tömegközlekedést javasoljuk.
A dán nyelv
A farmokon történő munkavégzéshez elegendő az angol nyelvtudás, egy jó szakmai háttérrel és angol nyelvtudással nem gond munkát találni. De ha valaki sokkal hosszabb távra tervez, érdemes elkezdeni megtanulni a dán nyelvet később.
Az alkohol
Mint sok északi országban, az alkohol Dániában is problémát jelent. Egyáltalán nem ritka látvány (különösen a sötétebb téli hónapokban) ittas embereket látni. Viszont a farmokon a gazdák nem szeretik, ha a dolgozók alkoholt fogyasztanak, sőt sok helyen tiltják is az alkohol fogyasztást, mert az negatív kihatással lehet a munkavégzésükre is, különösen ha veszélyes gépeket, járműveket kell kezelniük. Kérjük ennek betartására törekedjenek!
Az ismerkedés nehézségei
Akárcsak a legtöbb országban, Dániában sem könnyű barátságokat kötni, hiszen a legtöbb helyi ezt már gyerek- vagy tinikorában megteszi, és minél idősebb az ember, jellemzően annál nehezebben köt új barátságokat. Ami persze nem azt jelenti, hogy ne lennének barátságosak, de ez leggyakrabban megmarad a munkahelyi udvariasság szintjén, arra viszont már ne nagyon számítsunk, hogy meghívnak magukhoz mondjuk vacsorára.
A farmokon dolgozó kollégák leginkább egymással szoktak jó barátságba kerülni, voltak, akik utána már együtt vállaltak munkát egy következő munkahelyen. De természetesen az is sokszor előfordul, hogy az elégedett gazda jó viszonyba kerül a dolgozóval és egy későbbi munka esetén kifejezetten hozzá ragaszkodik, visszahívja őt. Érdemes tehát a munkát jól végezni és a gazdával jó viszonyt kialakítani.