Sajnos a COVID újabb hulláma ért el bennünket és Európa többi államát is, nőnek az esetszámok, épp a delta variáns fertőz – jobban, mint az előzőek -, nő a kórházban ápolt és a lélegeztető gépen lévők száma is. A magyar kormány a magyar munkáltatók kezébe adta a döntés lehetőségét, hogy kötelezik-e munkavállalóikat az oltás felvételére, de központi (állami) utasítás erre vonatkozóan nincs.
Az európai országok kormányai országonként eltérően rendelkeznek, jellemzően az adott országban kialakult járványügyi helyzettől teszik függővé lépéseiket és változtatják – jellemzően szigorítják – szabályaikat, akár hétről-hétre.
A nyugat-európai gyakorlat szerint elmondható, hogy a szabad munkaerő áramlást vagy akár a turisztikai célú utazásokat jelenleg ugyan nem korlátozzák, tehát a külföldi utazás és a külföldi munkavállalás lehetséges, de bizonyos feltételekhez kötik az országok a beutazást.
Általánosságban az utazhat Nyugat-Európába, aki
- be van oltva az európai gyógyszerügynökség által elfogadott oltások valamelyikével (a Szputnyik (orosz) és a Sinopharm (kínai) nem megfelelő, ez utóbbit csak Ausztria fogadja el), valamint mindkét adagot megkapta belőlük, és a 2.adag beadása óta eltelt 2 hét (Janssen esetén 1 hónap), VAGY
- átesett a betegségen és korábbi pozitív PCR teszttel tudja igazolni ezt, VAGY
- utazás előtt csináltat egy negatív antigén gyorstesztet (ez általában max 48 órás lehet az adott országba belépéskor).
Tehát nem kötelező az oltás felvétele, de ha nem lett beoltva valaki, akkor vagy a korábbi betegséget kell igazolnia, vagy egy negatív (antigén gyors vagy PCR) tesztet kell csináltatnia utazás előtt (önköltséges).
Aki viszont rendelkezik oltással (vagy átesett már a betegségen korábban), annak erről egy jellemzően angol nyelvű EU-s oltási igazolásra lesz szüksége, ez ügyfélkapuval letölthető az eeszt.gov.hu oldalról vagy az eeszt mobilapplikációval. Ezen az igazoláson (minden oltásról külön lap/fájl) szerepel az oltott személy neve, igazolványszáma, az oltás típusa és időpontja is és egy QR kód, ezt olvassák be a hatóságok ellenőrzés alkalmával. A magyar védettségi kártya nem megfelelő az oltás igazolására külföldön!
A külföldi munkavállalás és tartózkodás során további szigorításokat tapasztalhatnak az egyes országokban az oltatlan emberekkel szemben. Dánia eddig még nem igazán vezetett be szigorításokat az oltatlanok számára, Németországban sem kötelező az oltás a munkahelyen, de a hétköznapi életben bizonyos esetekben csak oltási igazolvánnyal látogathatók a rendezvények, éttermek, szállodák, a személyes kontaktust igénylő szolgáltatások (pl fodrász, kozmetikus). Ausztriában már kötelező az oltási igazolás (vagy negatív teszt) felmutatása munkahelyen, különösen, ha olyan munkakörben dolgozik valaki, ahol kapcsolatba kerül emberekkel, továbbá nem látogathatják az éttermeket, szállodákat, kulturális intézményeket (mozi, színház, nagyobb rendezvények) az oltatlanok.
Fontos továbbá megemlíteni, hogy bár munkavállalóink rendelkeznek érvényes betegbiztosítással a külföldi munkavállalás idejére, egy elhúzódó vagy esetleg súlyosbodó betegség esetén jelentős jövedelem kiesésre számíthat a munkavállaló, nem biztos, hogy jogosult lesz egyáltalán táppénzre (az egyes országok eltérően szabályozzák ezt) és a kint tartózkodás, kiegészítő orvosi ellátások, gyógyszerek is jóval drágábbak, mint itthon, nem beszélve arról, hogy ilyenkor a családtól távol, segítség nélkül történik a betegség átvészelése, ami lelkileg is megterhelő lehet. Ezért megelőzési céllal is javasoljuk, aki még nincs beoltva, vegye fel az oltást.
Összességében elmondható, hogy a külföldre történőutazás és az ott tartózkodásazok számára probléma- és korlátozásmentes, akik be vannak oltva nyugati vakcinával (vagy már voltak covidosak) és erről rendelkeznek EU-s oltási igazolással, ezért mindenkinek, aki nincs beoltva javasoljuk, hogy utazás előtt tájékozódjon a lehetőségekről, esetleges korlátozásokról, vagy időben vegye fel a szükséges vakcinákat.
Mindemellett tartsák be az egyes országok járványügyi előírásait, viseljenek maszkot nyilvános helyeken (boltban, tömegközlekedésen, stb.), tartsanak távolságot, ha betegség tüneteit észlelik kerüljék a közösségeket, forduljanak orvoshoz!
Az aktuális szabályozásokról kollégáink naprakész információval rendelkeznek, bátran forduljanak hozzájuk külföldi munkavállalási szándékukkal, vagy ha bővebb tájékoztatást szeretnének.
Jó egészséget, jó utazást és jó munkát kíván az AndreasAgro Zrt. csapata