Küszöbön a síszezon – Ausztriában és Németországban a szállodák, hegyi panziók és hütték üzemeltetői pedig már most gőzerővel keresik az új munkatársakat.
A sípályák általában november végén nyitnak és karácsonyra meg is telnek a pihenni vágyókkal. Szezonzárással még az alacsonyabb fekvésű síterepeken is csak húsvét után kell számolni.
A legnépszerűbb munkakörök szezonális munkavállalók esetén elsősorban a vendéglátás területéről adódnak. Felszolgálót, szakácsot, takarítót, szobalányt, recepcióst keresnek a munkaadók.
Kinek ajánljuk?
Főként azoknak a munkavállalóknak ajánljuk, akiket kellőképpen motivál, hogy a magyarországi fizetésük sokszorosát kereshetik és ezért képesek keményen dolgozni.
Síszezonban a munkavégzés nagyon megterhelő, a munkával töltött napok hosszúak, amik sokszor fizikailag és idegileg is nagyon kimerítőek.
Fel kell készülni rá, hogy a szezonban szinte kizárt, hogy a heti 1-2 szabadnapon kívül távol maradhassunk munkahelyünktől, ezért hazautazni leginkább a munka végeztével lehet.
Kiváló lehetőség azonban azok számára, akik rendelkeznek nagyfokú rugalmassággal és nagy a teherbírásuk, hiszen rövid idő alatt jelentős tartalékra tehetnek szert.
Bérezés, szállás, ellátás
A magyar munkavállalók számára a síszezonban az Alpokban dolgozni tehát az egyik legjövedelmezőbb munkavállalási lehetőség.
Túlóra nélkül a havi nettó bérek 1600 eurótól indulnak. Felszolgálók és szakácsok esetén a jövedelem meghaladhatja a nettó 2000 eurót. Ezt az összeget szinte egy az egyben meg is lehet takarítani, hiszen a hotelek személyzetének a bér mellé ingyenes vagy kedvezményes szállás és étkezés jár a legtöbb esetben. Érdemes a pótlékkal emelt időszakokra kérni a beosztást, hiszen az éjszakai-, a vasárnapi-, vagy ünnepnapi munkavégzés idejére pótlékokkal (25-100%) emelt bér jár.
Munkaidő
A munkaidő helyenként és pozíciónként természetesen változó, de általában naponta 10-12 órát kell dolgozni. A heti egy, esetleg két szabadnap biztosított, de előfordulhat, hogy forgalmasabb, kiemelt időszakokban erre nincs lehetőség. Ilyenkor többnyire a következő hónapban lehet a fel nem használt szabadnapokat igénybe venni.
Összességében kijelenthető, hogy magas munkaóraszámra és túlórákra kell számítani, azonban fontos megjegyezni, hogy törvény szerint a munkaórák száma átlagosan havonta nem lehet több 200-nál.
Mit kell tudni – nyelvtudás
Sokszor felmerül a kérdés, miszerint szükség van-e német nyelvtudásra a németországi / osztrák állások betöltéséhez. A válaszunk, hogy valamennyi német tudás elengedhetetlen a legtöbb helyen, még a konyhán dolgozók és a takarítók esetében is. Hiszen a kollégákkal, a főnökkel tudni kell kommunikálni, a feladatokat meg kell érteni. Akik pedig ügyfelekkel kerülnek kapcsolatba, azoknak elengedhetetlen a jó német tudás. Nyelvtudással viszont viszonylag könnyű munkát találni.
Alkalmanként előfordulnak olyan lehetőségek, amikor az angol nyelvtudást is elfogadják a megrendelők, értelemszerűen ez a felszolgálóként elhelyezkedni vágyókra nem igaz.
A felvételnél előnyt jelent a korábbi vendéglátós, főként a külföldön szerzett munkatapasztalat, a terhelhetőség, és egy korábbi munkaadótól szerzett ajánlólevél (referencia).
Milyen elinduláshoz szükséges költségekkel kell számolni?
Minimális költségek merülnek fel. Ami minden esetben a munkavállalót terheli, az a kiutazás költsége. Illetve fontos, hogy legalább 1 hónapra elegendő költőpénz álljon rendelkezésünkre, hiszen a munkavállalóknak az első fizetésig maguknak kell fedezni a megélhetést.