Dánia is (protestáns) keresztény ország, így a Karácsony az egyik fő ünnep ebben az országban is.
Az előkészületek már november végén megkezdődnek, az egész ország karácsonyi lázban ég. A december 24-e ott is munkanap ugyan, de már senki nem dolgozik, a december 25-26 a valódi ünnepnap.
A dánoknak a karácsony igazán különleges. Ehhez sok kedves karácsonyi hagyomány is kapcsolódik. Az emberek többségének a karácsony és a hagyományok egyet jelentenek a melegséggel és örömmel, ami segíti átvészelni a sötét, hideg hónapokat.
A dánok egész decemberben ünneplik a karácsonyt, decemberben minden a karácsonyról szól Dániában. Így a legtöbb embernek már december elején elkezdődik a készülődés, sőt vannak akik még ennél is tovább mennek és már novemberben elkezdik a karácsonyi felkészülést.
A karácsonyvárás a dán hygge időszaka, ami körülbelül azt jelenti, hogy ilyenkor kellemes az atmoszféra, jó hangulat uralkodik mindenhol, a hangulatos karácsonyi díszkivilágítás megjelenik házakon, középületeken, utcákon, a piacokon karácsonyi illatok terjengenek és karácsonyi finomságokat árulnak, az emberek jégpályákon korcsolyáznak. A híres vidámparkjukat, a Tivolit karácsonyi fényekbe öltöztetik.
Az advent az adventi koszorúról és a templomi misékről szól. Advent első vasárnapja jelöli a dán egyházi év kezdetét. Régen ez az időszak a böjtölésé volt, de manapság már kevésbé tartják ezt. Viszont az adventi koszorú hagyománya Dániában is jelen van. Vasárnaponként ők is meggyújtják a gyertyákat a koszorúkon. Létezik egy adventi gyertya naptár is (kalenderlys) is, azzal számolnak vissza karácsonyig, minden nap égetik a gyertyát és így karácsonyra az teljesen leég.
Dániában is állítanak karácsonyfát, ez az ünnep fénypontja. Ennek kapcsán hadd adjunk egy kis betekintést a dán fenyőfa piacba. Több fenyőfajta honos Dániában, sőt jelentős exportcikkük a karácsonyfa. Mivel Dánia időjárására jellemző a sok csapadék és a fenyőfa ezt kedveli, nagyon sok gazda foglalkozik fenyőfa termesztéssel, kisebb és nagyobb gazdaságokban egyaránt. A fenyőfa ott haszonnövény, mint a kukorica vagy a búza. A fenyőfa termesztése a fóliaházban elvetett fenyőmaggal kezdődik, ahol 2-3 évig csemeteként nevelik, ezután ültetik ki, lehetőleg mészszegény talajba. A fák – fajtától függően- 5-8 évig maradnak kint, mielőtt értékesítik őket. A fák kitermelésével párhuzamosan megtörténik a fák újratelepítése is.
Többször kínálunk a fakitermeléshez, karácsonyfák kivágásához, csomagolásához kapcsolódó hosszútávú vagy akár szezonális munkákat is, ha neked ebben gyakorlatod van, vagy ha ez érdekel, kipróbálnád magadat, fordulj bizalommal kollégáinkhoz!
A karácsonyfa-állítás és maga a karácsony főként a gyerekek számára meghatározó élmény, számukra a december 23-a a leghosszabb nap. Ilyenkor már alig várják a szentestét, amikor kibonthatják az ajándékaikat. De Dániában sok karácsonyi hagyomány él, ami kellemes nappá teszi december 23-át.
A családok együtt töltik ezt a napot. Sok családban hagyomány, hogy együtt díszítik fel a karácsonyfát már 23-án. Nem csak jó móka, de a család is együtt tölthet pár értékes órát.
Egy másik kedves karácsonyi hagyomány Dániában a tejberízs készítése a törpéknek. Ilyenkor a gyerekek tejberizset készítenek fahéjjal és vajjal a törpe számára, hogy az ne cselekdjen rosszat. A dán gyerekek kedvenc karácsonyi figurája a huncut és csínyeiről ismert törpe, Nisse. Ez a tejberízs készítés egyben praktikus is, mert a karácsonyi menü egyik fogása a dán rízs desszert mandulával, aminek az alapvető összetevője a tejberízs.
December 24-én egész nap karácsonyi filmek mennek a tévében, és mindig van valami program a gyerekek és a felnőttek számára is.
Fontos hagyomány az ünnepi előkészületben a kekszek készítése és dekorálása Dániában. Már jóval az ünnep előtt elkezdik a kekszek és gyümölcskenyerek sütését és ajándékozását. A hagyomány szerint, ha egy vendég anélkül távozik egy dán otthonból, hogy megvendégelték volna, az elviszi a karácsony szellemét, tehát ezzel senki meg sem próbálkozik…
Kétségkívül a Szenteste a karácsony fénypontja. Sok családban a díszeket is maguk készítik, ahol jellemző a dánok piros színének és akár a dán zászlónak is a megjelenítése. A dán karácsonyi hagyományok az ünneplés, pihenés és a finom ételek köré épülnek, ami alól a Szenteste sem kivétel. Ezen a napon a dánok is megünneplik Jézus születését. Családról családra változik hogyan ünneplik a Szentestét. Vannak akik templomba mennek, míg mások az esti ünnepi ételt készítik elő. Egy biztos pont van minden családban, a dán karácsonyi menü. Ez általában a mandulaszemet rejtő rízspudinggal kezdődik (ez a risalamande), ehhez vaníliát és meleg meggyszirupot adnak. Népszerű hagyomány, hogy az a szerencsés, aki megtalálja a mandulaszemet a rízs desszertben (ő nyer egy ajándékot). A vacsora során sült kacsát/libát, vagy sült sertést fogyasztanak barna krumplival (amit karamell szószba forgatnak), barna szósszal és lilakáposztával (ezt pedig fahéjas cukorral szórják meg), utána pedig sütemény és torta a desszert.
Kedvelt karácsonyi sütemény a pebbernødder, ami a mi mézeskalácsunkra hasonlító, de nem mézzel hanem borssal készülő fűszeres sütemény tulajdonképpen. Az est fénypontja pedig a tánc a fenyőfa körül. Természetesen ez az, amikor a gyerekek is kinyithatják ajándékaikat. Ahol még kisgyerekek vannak, ott általában valamelyik családtag beöltözik Télapónak, hogy még emlékezetesebbé tegyék a gyerekek karácsonyát.
Kellemes Karácsonyt és Boldog Új Évet kívánunk mindenkinek!